Hallituksen esitys eduskunnalle laeiksi julkisesti tuetuista vienti- ja alusluotoista sekä korontasauksesta annetun lain, valtion erityisrahoitusyhtiöstä annetun lain 8 a §:n ja valtion vientitakuista annetun lain 10 §:n muuttamisesta
TEM075:00/2019 Statute drafting
Esityksessä ehdotetaan muutettavaksi julkisesti tuetuista vienti- ja alusluotoista sekä korontasauksesta annettua lakia, valtion erityisrahoitusyhtiöstä annettua lakia ja valtion vientitakuista annettua lakia.
Basic information Completed
Project number TEM075:00/2019
Case numbers VN/7227/2019
Set by Ministry of Employment and the Economy
Term/schedule – 30.12.2019
Date of appointment
Law drafting
HE laeiksi julkisesti tuetuista vienti- ja alusluotoista sekä korontasauksesta annetun lain 4 ja 8 §:n, valtion erityisrahoitusyhtiöstä annetun lain 8 a §:n ja valtion vientitakuista annetun lain 10 §:n muuttamisesta
- 1
Under preparation
Adopted in the plan for the session period on 19.9.2019 - 2
Estimated week of presentation
Estimated new week of presentation 45/2019 - 3
Submitted to Parliament
7.11.2019HE 79/2019 Information on parliamentary proceedings - 4
Current stage: Statute adopted
Parliamentary reply EV 76/2019
Esityksessä ehdotetaan vienninrahoitusvaltuuksien korottamista.
Minister in chargeElinkeinoministeri Kulmuni
- Submitted to Parliament as urgent: parliamentary reply before parliamentary recess.
Contact person
Kari Parkkonen, Hallitusneuvos
[email protected]
Goals and results
Ilmenee edellä mainituista.
Starting points
Ilmenee edellä mainituista.
Viennin edistämiseksi ja vienninrahoitusjärjestelmän kilpailukykyisen toiminnan turvaamiseksi. Tarkoituksena on edistää suomalaisten pääomatavaravientiä harjoittavien yritysten viennin rahoituksen kilpailukykyä ja siten parantaa niiden mahdollisuuksia saada vientihankkeita. Hankkeella on vaikutuksia myös pääomatavaravientiä harjoittavien yritysten alihankintaverkostossa, ja vaikutukset ulottuvat laajalle alueellisesti sekä määrällisesti. Hankkeella on lisäksi myönteisiä työllisyysvaikutuksia.
On ilmennyt tarve korottaa vienninrahoitusvaltuuksia kiireellisellä aikataululla. Hallituksen esitys pyritään antamaan syysistuntokaudella.
Consultation rounds and hearings
VM lausunto PDF
1.11.2019
EKn ja teknologiateollisuuden lausunto PDF
25.10.2019
UM:n vastaus lausuntopyyntöön (ei lausuttavaa)
25.10.2019
OM:n lausunto (ei lausuttavaa)
24.10.2019
-
23.10.2019
-
18.10.2019
Ungrouped
Person
Role, Term
Parkkonen, Kari
Hallitusneuvos
Ministry of Employment and the Economy
Role: Project contact person
11.9.2019 –
Developing and statute drafting in the Government
The ministries implement the Government Programme, draft acts and other statutes, and promote reforms through different kinds of projects, working groups and bodies. Information on all this is available on the Government website.
All ministries' projects are available on the Government website valtioneuvosto.fi/en/projects