Regeringen lämnade en proposition till riksdagen med förslag till reform av integrationstjänsterna
I enlighet med regeringsprogrammet är nyckeln till integration i Finland i fortsättningen arbete och integrationssystemet ses över så att det sporrar till integration. Invandrarnas eget ansvar för integrationen ökar och systemet blir mer förpliktande i enlighet med regeringsprogrammet.
Regeringen lämnade en proposition med förslag till reform av integrationstjänsterna till riksdagen den 23 april 2026.
”Integration grundar sig på språkinlärning och arbete samt det att personer som integreras kommer in i samhället och följer samhällets regler. Regeringen förtydligar integrationssystemet och stärker invandrarens eget ansvar. Samtidigt effektiviserar vi finansieringen och gör besparingar på över 46 miljoner euro på integrationen”, säger inrikesminister Mari Rantanen.
Invandraren ska i fortsättningen ha en allt starkare skyldighet att främja sin integration och sysselsättning genom att söka sig till och delta i service. Invandraren blir dessutom skyldig att delta i bedömningen av kompetensen och servicebehovet i samband med integrationen. Om invandraren inte följer sin integrationsplan, kan erhållandet av arbetslöshetsförmån begränsas eller utkomststödet sänkas. Arbetslivsorienteringen i integrationen stärks i och med att integrationsutbildningen och utbildningen i grundläggande litteracitet i fortsättningen ska vara arbetskraftsutbildning.
Målen för integrationen, de individuella integrationsplanerna och integrationsutbildningen ska definieras tydligare. Integrationens inledande skede och invandrarnas hänvisning till integrationsfrämjande tjänster ska påskyndas.
Finansieringen till en kanal
I fortsättningen ska de kommunala arbetskraftsmyndigheterna ordna integrationsutbildning och utbildning i grundläggande litteracitet. Arbetskraftsmyndigheterna kan välja hur utbildningarna ska produceras.
Finansieringen av integrationsutbildningen ska i fortsättningen komma från en enda kanal, dvs. kommunerna. Kommunerna ska enligt förslaget få den nya uppgiften att ordna utbildning i grundläggande litteracitet. Dessutom leder det till besparingar när överlappande finansiering av integrationsutbildningen slopas. Genom ändringarna eftersträvas bättre resultat i integrationsutbildningen och utbildningen i grundläggande litteracitet.i kommunerna.
Integrationsfrämjandet effektiviseras genom besparingar
Genom propositionen genomförs besluten om besparingar i integrationen i regeringsprogrammet samt vid regeringens ramförhandlingar 2024 och budgetförhandlingar 2025. Genom propositionen och den ändring av statsrådets förordning som utfärdas senare uppstår besparingar på sammanlagt 46,8 miljoner euro 2027.
Ändringarna träder i kraft den 1 januari 2027.
Mer information:
Timo Kerttula, inrikesministerns specialmedarbetare, [email protected] (intervjuförfrågningar till ministern)
Nea Brandt, specialsakkunnig, tfn 029 504 7239
Laura Ruuskanen, specialsakkunnig, tfn 029 504 7283