ELY-keskusten erikoistuminen ja tehtävien keskittäminen
TEM023:03/2013 Kehittäminen
Viimeistellään nykytilakuvaus erikoistumistehtävistä.
Laaditaan yhteiset periaatteet ELY-keskusten erikoistumiselle ja tehtävien keskittämiselle.
Laaditaan aikataulutettu erikoistumissuunnitelma
Hankkeen perustiedot Päättynyt
Hankenumero TEM023:03/2013
Asianumerot TEM/558/00.04.01/2013
Asettaja työ- ja elinkeinoministeriö
Toimikausi/aikataulu 21.3.2013 – 31.12.2014
Asettamispäivä 21.3.2013
Tavoitteet ja tuotokset
Lähtökohtaisesti ELY-keskukset huolehtivat niille säädettyjen tehtävien hoitamisesta ja käyttävät niille kuuluvaa toimivaltaa omalla toimialueellaan. Tähän on kuitenkin lukuisia poikkeuksia. Suuri osa ELY-keskusten välisestä työnjaosta periytyy ALKU-uudistusta edeltävältä ajalta, jolloin eri hallinnonalat ovat jakaneet erikoistumistehtäviä aluehallinnon yksiköille erilaisissa tilanteissa ja erilaisin periaattein. Erikoistumiset koskevat tällä hetkellä noin 150-200 henkilötyövuoden työpanosta. Erikoistumisia on eniten liikenteen vastuualueella. Työmäärältään laajimmat erikoistumiset ovat Pirkanmaan ELY-keskuksella. Satakunnan ELY-keskuksella ei ole erikoistumistehtäviä lainkaan.
Erityyppisistä keskittämisistä säädetään hajanaisesti. Keskusten toimivallasta säädetään ELY-laissa ja -asetuksessa, mutta myös substanssilaeissa tai -asetuksissa. Tehtävistä, joihin ei kuulu julkisen vallan käyttöä on sovittu tulossopimuksissa. Erikoistumistehtäviä on myös annettu ELY-keskuksille ministeriöiden tai ohjaavien virastojen päätöksillä.
Selvitysmiehen raportin jälkeen on laadittu alustava nykytilakartoitus "ELY-keskusten erillisyksiköt, erikoistumis- ja erityistehtävät", joka antaa hankkeelle lähtökohtia. Alustava nykytilakartoitus on käsitelty ELY-keskusten johtoryhmässä 7.2.2013.
Hankkeen lopputuloksena syntyvät yhteiset erikoistumisen periaatteet ja aikataulutettu erikoistumissuunnitelma.
Lähtökohdat
Hanke perustuu selvitysmies Rauno Saaren ehdotuksiin. Selvitysmies Saari ehdottaa, että erityisesti ELY-keskusten valtakunnallisen erikoistumisen kehittämistä tulee jatkaa. Myös ALKU-selonteon kehittämisesityksissä todetaan tarve jatkaa erikoistumista ja tehtävien valtakunnallista keskittämistä koskevaa selvitystyötä sekä ELY-keskuksissa että aluehallintovirastoissa. Kaikki ELY-keskukset toimialat pitävät erikoistumisen kehittämistä tarpeellisena, mutta yhteinen toimintamalli puuttuu. Tämänhetkinen tilanne on sekava asiakkaiden, sidosryhmien, ELY-keskusten sekä ohjaavien tahojen näkökulmasta.
Asettaminen ja organisointi
-
21.3.2013 Työ- ja elinkeinoministeriö
Säädösvalmistelu ja kehittäminen valtioneuvostossa
Ministeriöt toteuttavat hallitusohjelmaa, valmistelevat lakeja ja muita säädöksiä sekä vievät eteenpäin uudistuksia erilaisissa hankkeissa, työryhmissä ja toimielimissä.
Kaikkien ministeriöiden hankkeet löydät valtioneuvoston verkkosivuilta valtioneuvosto.fi/hankkeet Linkki toiselle sivustolleAvautuu uudessa välilehdessä