Valtioneuvoston yrittäjyyden edistämisen työryhmän kokous 23.2.2026
Valtioneuvoston yrittäjyyden edistämisen työryhmän vuoden 2026 ensimmäisessä kokouksessa 23.2.2026 esillä olivat TEM:n ja hallinnonalan yrittäjyyden edistämisen kokonaisuus. Käsiteltiin myös TEM:n osuutta valtioneuvoston yrittäjyyden periaatepäätöksen täytäntöönpanossa.
Yrittäjyyden edistämisestä alue- ja kasvupalvelut -osastolla
Neuvotteleva virkamies Jaana Valkokallio esitteli alue- ja kasvupalvelut osaston toimintaa yrittäjyyden periaatepäätöksen edistämiseksi ja teki ajankohtaisia nostoja yrityspalveluista. Yrittäjyyden periaatepäätöksen toteuttamisessa keskeisessä roolissa on Uudistuva ja osaava Suomi 2021-2027 ohjelman rahoitus sekä TEM:n hallinnonalan yritysrahoitustoimijoiden yhteistyö ja elinvoimakeskusten alueellinen verkostotyö. Alustus käsitti myös vuoden 2026 alusta aloittaneiden elinvoimakeskusten (ennen vuotta 2025 ELY-keskukset) tilannekuvaa työ- ja elinkeinoministeriön hallinnonalan yritysrahoituksesta ja yrityspalveluista. Elinvoimakeskukset johtavat alueellista Team Finland -toimintaa ja antoivat vuonna 2025 yhteensä 1 671 kansainvälistymisneuvontoja.
Ajankohtaisina teemoina on T&K-rahoituslain mukaisen kansallisen rahoitushaun käynnistyminen, EAKR yritysrahoituksen painopisteen muutos vuosille 2026–2027 (puolustus- ja kaksikäyttötuotteet) sekä Itä- ja Pohjois Suomen investointien aktivointi erillisrahoituksella. Lisäksi elinvoimakeskusten kasvupalveluhanke uudistaa elinkeinot ja osaaminen osaston palveluita ja vahvistaa alueellista verkostoyhteistyötä. Lisäksi Valkokallio tarkasteli EU:n tulevan MFF kauden 2028–2034 näkymiä.
Yrittäjyyden edistämisestä innovaatiot- ja yritysrahoitusosastolla
Teollisuusneuvos Kari Virtanen esitteli innovaatiot- ja yritysrahoitusosaston tehtäviä ja periaatepäätöksen toimia julkisen yritysrahoituksen kehittämiseksi. Suomen Teollisuussijoitus (Tesi) uudistus toteutettiin maaliin vuonna 2025. Tesi toimeenpanee aktiivisesti uutta sijoitusstrategiaa. Finnveran kokonaislainsäädäntöuudistus tuli voimaan 1.1.2026, ja rahoitus laajenee 1.5.2026 alkaen myös maatalousyrityksiin. Finnveran ajankohtaisista kotimaan rahoituksen uudistuksista tuorein on tällä hetkellä haettavissa oleva mikrolainaohjelma tilanteisiin, joissa pankkilainaa ei ole saatu, muiden tuote parannusten kuten yrittäjälainan ylärajan poistamisen ja pk-takauksen laajennusten ohella.
Kasvun vahvistamiseksi työ- ja elinkeinoministeriö on uudistanut ja tehostanut myös omistaja- ja tulosohjausta sekä määritellyt strategiset painopisteet Suomen vahvuusaloihin ja turvallisuustilanteeseen perustuen. Kasvuyrittäjyyden ohjelman toimeenpano etenee tavoitteena kasvattaa keskisuurten ja midcap yritysten määrää vuoteen 2030 mennessä. Aktivointitoimina etenevät muun muassa Mittelstand kampanja (BF–Elinvoimakeskukset–Finnvera), ja Business Finlandin uudistettu strategia tukee ohjelman tavoitteita.
Yrittäjyyden edistämisestä työllisyys- ja toimivat markkinat osastolla
Hallitusneuvos Mikko Holm kävi läpi työllisyys ja toimivat markkinat -osaston tehtävät ja yhtymäpinnat yrittäjyyden periaatepäätöksen toimenpiteisiin sekä teki ajankohtaisia nostoja osaston tehtävistä. Holm toi esiin, että hallitusohjelman mukaiset kilpailukykyä vahvistavat työmarkkinauudistukset on toteutettu. Työttömyysturvaa selkeytetään yrittäjyys¬kannusteiden parantamiseksi, ja eduskunnalle on annettu hankintalain uudistus kilpailun lisäämiseksi ja sidosyksiköiden käytön rajoittamiseksi. Kilpailulain kilpailuneutraliteettisääntelyyn on odotettavissa muutoksia. Norminpurun tavoite etenee aikataulussa, ja jäljellä on 71 normin purkua, hallitusohjelman 300:n tavoitteesta.
EU-lainsäädännössä ajankohtaista ovat yritysvastuudirektiivin täytäntöönpanon vuoden lykkäys (kansallinen toimeenpano heinäkuuhun 2027) sekä ekosuunnitteluasetuksen voimaantulo, joka määrittää puitteet tuotteiden ekologiselle suunnittelulle, hävittämisen estämiselle, digitaaliselle tuotepassille ja vihreille hankinnoille. Asetus huomioi pk yritykset siirtymäaikojen kautta. Kansallisen täytäntöönpanon ensimmäinen vaihe on tarkoitus antaa arviolta viikolla 36.
Yrittäjyyden edistämisestä valtioneuvoston tasolla eri ministeriöissä
Neuvotteleva virkamies Natalia Härkin toi esiin, että työryhmässä on käyty läpi eri ministeriöiden ja niiden hallinnon alojen yrittäjyyden edistämisen vastuutehtäviä. Tästä on laadittu työryhmän yhteisessä valmistelussa katsaus, joka löytyy uutisen lopussa.
Valtioneuvoston yrittäjyyden edistämisen työryhmä kesäkuussa 2025 edistämään yhteistyötä ja tiedonjakoa yrittäjyydestä eri ministeriöiden kesken, tukemaan yrittäjyyden periaatepäätöksen täytäntöönpanoa sekä yli hallituskautista yrittäjyyden edistämistä. Työryhmässä ovat edustettuina kaikki ministeriöt. Työ- ja elinkeinoministeriön teollisuusneuvos Kari Virtanen ja hallitusneuvos Mikko Holm toimivat työryhmän puheenjohtajina, rinnakkaispuheenjohtajuuksin.
Valtioneuvoston periaatepäätös yrittäjyydestä annettiin syksyllä 2024, sisältäen yhteensä 19 toimenpidettä. Kevään 2025 seurannan mukaan toimenpiteitä viedään läpi valtioneuvoston tason eteenpäin 120 toimella, josta työ- ja elinkeinon osuus on 43 prosenttia (52). Kevään 2026 seuranta on käynnistymässä.
Lisätiedot:
työryhmän pääsihteeri, neuvotteleva virkamies Natalia Härkin, TEM, p. 029 504 7168
Hankesivu: Valtioneuvoston yrittäjyyden edistämisen työryhmä
TEM:n yrittäjyyden edistämisen verkkosivut