Ministeriön päätös TEM/2026/5

« Raha-asiainvaliokunta 22.1.2026 13.00

Työ- ja elinkeinoministeriö

Työ- ja elinkeinoministeriön sitoumuksen antaminen Finnvera Oyj:lle luottotappioiden korvaamisesta Valtion erityisrahoitustoiminnasta ja sen järjestämisestä annetun lain 10 §:n mukainen erityisriskinotto

Ministeri

Sakari Puisto

Esittelijä

Johtava asiantuntija Jari Kautto, p. +358 295 047 314

Asia

Työ- ja elinkeinoministeriö esittäisi päätöksenään, että vuoden 2026 talousarvioon kirjatun eduskunnan suostumuksen nojalla työ- ja elinkeinoministeriö voi korvata Finnvera Oyj:lle (Finnvera) valtion vientitakuista annetun lain (422/2001) ja valtion erityisrahoitustoiminnasta ja sen järjestämisestä annetun lain (1458/2025) nojalla Ukrainaan kohdistuvan viennin ja investointien edistämiseksi vuosina 2024–2026 myönnetyn vienninrahoituksen luottotappioita enintään 200 000 000 euroa.

Suostumuksen enimmäismäärä perustuu osaltaan Finnveran arvioihin mahdollisesta vienninrahoituskysynnästä, mutta myös ulkoministeriön arvioon kysynnästä kehitysyhteistyöperusteisille korkotukiluotoille, jotka Finnvera vientitakuilla takaisi. Arvioituun vienninrahoituksen kysyntään liittyy kuitenkin merkittävää epävarmuutta.

Vienninrahoituksella voidaan kantaa muun muassa viennistä, viennin rahoituksen järjestämisestä tai ulkomaille suuntautuvasta investoinnista syntyvää luottoriskiä. Ukrainan sotatilan vuoksi vienninrahoitukseen liittyvät riskit ovat niin suuret, että rahoituksen myöntämiseksi tarvitaan erillinen sitoumus toiminnasta mahdollisesti syntyvien luottotappioiden korvaamiseksi.

Valtion erityisrahoitustoiminnasta ja sen järjestämisestä annetun lain 10 §:n nojalla Finnvera voi myöntää rahoitusta erityisriskinottona tilanteessa, jossa rahoitukseen liittyvä riski on niin suuri, että yhtiön tavanomaisen riskiarvioinnin perusteella sitä ei voitaisi myöntää. Rahoituksen myöntäminen erityisriskinottona edellyttää työ- ja elinkeinoministeriön päätöstä elinkeino- tai teollisuuspoliittisten tai muiden painavien edellytysten täyttymisestä.

Työ- ja elinkeinoministeriö katsoo, että perusteet erityisriskinotolle ovat olemassa muun muassa sen vuoksi, että keskeiset kilpailijamaat ovat perustaneet vastaavia erityisjärjestelyjä viejiensä kilpailukyvyn turvaamiseksi. Finnveran tarjoamat vienninrahoituspalvelut ovat myös osa Suomen kansallista suunnitelmaa Ukrainan jälleenrakentamiseksi.

Uudella ministeriön sitoumuksella korvataan 4.1.2024 annettu sitoumus (VN/35645/2023) korvata vuonna 2024 myönnettyjen vientitakuiden luottotappioita enintään 50 000 000 euroa ja 30.1.2025 annettu sitoumus (VN/828/2025) korvata vuonna 2025 myönnettyjen vientitakuiden luottotappioita enintään 100 000 000 euroa.

Esitys

Puolletaan

Päätös

Raha-asiainvaliokunta puolsi ehdotusta.