Åtgärdsprogram mot arbetsrelaterat utnyttjande

Det råder brist på kompetent arbetskraft på den finländska arbetsmarknaden. Ett viktigt mål i regeringsprogrammet för statsminister Petteri Orpos regering är att stärka arbetsmarknaden. Förutom sysselsättning av inhemska arbetslösa arbetssökande behövs även arbetskraftsinvandring. Arbetskraften kompletteras i första hand med arbetstagare från EU- och EES-länder, och utöver det främjas också riktad internationell rekrytering från tredjeländer. Samtidigt måste man proaktivt och effektivt ingripa i missbruk på arbetsmarknaden.

För att arbetskraftsinvandringen ska kunna främjas på ett hållbart sätt förutsätts det proaktiva och effektiva åtgärder för att bekämpa utnyttjandet av utländsk arbetskraft. Det behövs ett brett spektrum av åtgärder för att säkerställa att varje enskild arbetstagare kan arbeta i en trygg och rättvis miljö.

Åtgärdsprogrammet mot arbetsrelaterat utnyttjande baserar sig på statsrådets principbeslut om en strategi för att förebygga och bekämpa arbetsrelaterat utnyttjande, som godkändes våren 2023. Programmet innehåller 33 åtgärder med syftet att uppfylla de mål som beskrivs i strategin. Samtidigt säkerställer man att de föresatser mot arbetsrelaterat utnyttjande som ingår i regeringsprogrammet genomförs.